Pracoviště se zabývá vědecko-výzkumnou činností v celé řadě oblastí, ve kterých nabízí také spolupráci a služby pro zájemce z průmyslové i veřejné sféry, a disponuje rozsáhlou experimentální základnou v laboratořích Energetického ústavu.
- zplyňování biomasy a odpadů
- spalování biomasy a odpadů
- tepelné výměníky a kondenzátory
- numerické modelování a simulace
- výzkum vlastností biopaliv
- výzkum a vývoj Stirlingova a parního motoru
- terciární okruhy jaderných elektráren
- výzkum absorpčních oběhů
Palivová laboratoř
Palivová laboratoř je zaměřena stanovení základních palivových vlastností tuhých a kapalných paliv, na výzkum paliva jako vstupní suroviny do procesu spalování a zplyňování. Zabýváme se stanovením parametrů paliv pomocí metod normovaných dle ČSN, které nám umožňují realizovat měření srovnatelná s profesionálními a akreditovanými laboratořemi.
Zkušebna a laboratoř spalovacích zařízení
Laboratoř experimentálního spalování je zaměřena na výzkum spalování dřevní i nedřevní biomasy, popř. biologicky rozložitelných odpadů. Dále se zabýváme vývojem a návrhem a horkovzdušných i teplovodních tepelných spotřebičů. Testujeme kotle o výkonech 10 až 200 kW.
Laboratoř zplyňování - experimentální jednotka atmosférického fluidního zplyňování BIOFLUID
Laboratoř zplyňování je zaměřena na výzkum a vývoj v oblasti fluidního zplyňování biomasy, alternativních paliv a vybraných typů odpadů. Výzkumné aktivity jsou zaměřeny na oblasti výzkumu zplyňování různých typů paliv a zplyňovacích medií, výzkum v oblasti čištění produkovaného energoplynu a v neposlední řadě na výzkum spalování nízkovýhřevného plynu.
Laboratoř jemných částic
Laboratoř jemných částic je zaměřena na identifikaci a analýzu jemných částic emitovaných spalovacími procesy, výrobními procesy a silniční dopravou. Kombinace několika měřicích metod pokrývá kompletní spektrum emitovaných částic při měření jejich velikosti a koncentrace. Měření probíhá buďto on-line, nebo jsou částice zachytávány na filtry pro následnou gravimetrickou či chemickou analýzu. Naše laboratoř je zaměřena především na výzkum vzniku a růstu nejmenších částic při spalovacích procesech.
Laboratoř tepelných výměníků a kondenzátorů
Hlavní činností laboratoře je experimentální hodnocení přestupu tepla na teplosměnných plochách při ohřevu/ochlazování kapalin a plynů. Prioritně se zaměřujeme na hodnocení tepelných toků nestandardních geometrických konfigurací teplosměnných ploch (skrápěné výměníky, labyrintové ucpávky, kanály malých rozměrů) a na energetické aplikace výměníků tepla s fázovou změnou pracovní látky (var, kondenzace). Pro výzkumné aktivity je využíváno laboratorní zázemí specializovaných laboratoří a díky mobilní aparatuře realizujeme i měření „v terénu“.
Laboratoř numerických simulací
Laboratoř je zaměřena na výzkum, vývoj a testování numericky řešených matematických modelů v oblasti energetiky. V rámci laboratoře se věnujeme modelování procesů kombinující proudění tekutin, termodynamické a mechanické pochody, zefektivňování výpočetních časů, topologickým optimalizacím, statistickému modelování i umělé inteligenci. Provádíme jak hodnocení, tak i návrhy nových systémů. Součástí laboratoře je řada simulačních softwarů a robustní výpočetní vybavení.
Laboratoř termoelektrických generátorů
Termoelektrické jevy umožňují přímou přeměnu tepla v elektřinu. Protože tyto jevy probíhají v pevných látkách a „pracovní tekutinou“ jsou nosiče elektrického náboje, je pro termoelektrická zařízení typická jednoduchost, provoz bez chemických látek a pohyblivých součástí, spolehlivost a dlouhá životnost.
Přístrojové vybavení
Seznam a krátký popis vybraného přístrojového vybavení, kterým disponuje Odbor energetického inženýrství.
Výsledky výzkumu
Certifikované metody, funkční vzorky a prototypy