Učební texty a vzdělávací videa

(aktualizováno 29. 04. 2024)

PARNÍ TURBÍNY: Provozní zkušenosti

Popis práce zkušebního technika parních turbín s řešením možných základních problémů při uvádění nových turbín (také turbín po GO) do provozu. V teoretické části je na úvod popsána historie parních turbín a jejich provozování, důležité základní části parní turbíny mající vliv na bezporuchový chod a výkon turbíny.
Autor: Ing. Libor Kornia (zkušební technik parních turbín).


Dana Drábová: Svět, Evropa a Jaderná Energetika

2024: přednáška dr. Drábové na FSI

12. 03. 2024 zavítala Dana Drábová (předsedkyně, SÚJB) po čase opět na FSI VUT v Brně. Na její letošní přednášce bylo přítomné publikum zdaleka největší a posluchači ji sledovali nejen v Aule Q, jejím předsálí na televizích, ale živý přenos zaplnil i posluchárnu P2. Celková účast byla přes 500 studentů, akademických pracovníků i nadšenců pro jádro. Pro ty, co nestihli tuto přednášku, připravil Odbor energetického inženýrství ve spolupráci s Oddělením ICT FSI VUT záznam.


Jaderná energetika – proč chodit do školy?

logo_Skupina_ČEZ

8. 11. 2023 v rámci Kolokvium FJFI ČVUT v Praze proběhla přednáška Bohdana Zronka (ředitel Divize jaderná energetika a člen Představenstva ČEZ) a Lukáše Milisdörfera (vedoucí Oddělení reaktorové fyziky ETE, Divize jaderná energetika ČEZ) o jaderné energetice na téma Proč jsem chodil do školy?


Martin Uhlíř - Dostavba 5. bloku Jaderné elektrárny Dukovany

logo_Skupina_ČEZ

V úterý 22. 3. 2022 proběhla přednáška konaná na Energetickém ústavu VUT v Brně a organizovaná ve spolupráci s ČEZem. Pozvání přijal ředitel Útvaru přípravy a realizace – Elektrárna Dukovany II. Ing. Martin Uhlíř, M.B.A. Na přednášku se můžete podívat na záznamu YouTube.


Dana Drábová - Kde jsme a kam směřujeme?

Dana Drábová

V úterý 4. 5. 2021 proběhla přednáška konaná na FS ČVUT a organizované ve spolupráci s ČEZem. Pozvání přijala jaderná vědkyně, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, propagátorka vědy Ing. Dana Drábová, Ph.D., Dr. h. c. mult. Na přednášku se můžete podívat na záznamu YouTube.


Nedestruktivní defektoskopie na jaderné elektrárně - teorie a praxe

logo_Skupina_ČEZ

6. 10. 2020 v rámci Science & Technology Club proběhla přednáška Bohuslava Koláře z JE Dukovany (Skupina ČEZ, a.s.) o Nedestruktivní defektoskopii na jaderné elektrárně - teorie a praxe.


Fyzikální čtvrtky na FEL ČVUT

logo_Skupina_ČEZ

Výběr zajímavých přednášek týkajících se energetiky z Fyzikálních čtvrtků pořádaných FEL ČVUT v Praze:


Virtuální prohlídky energetických zařízení Skupiny ČEZ, a.s.

logo_Skupina_ČEZ

V rámci virtuálních prohlídek se můžete podívat například do uhelné elektrárny Ledvice - nadkritický blok č 6., vodní elektrárny Lipno, paroplynové elektrárny Počerady, vodní elektrárny Dlouhé Stráně, jaderné elektrárny Dukovany a Temelín, větrné elektrárny Janov, fotovoltaické elektrárny Buštěhrad a mnoha dalších energetických provozů.


Virtuální Jaderná Maturita 2020

logo_Skupina_ČEZ

V rámci Jaderné maturity určené studentům středních škol vnikly online přednášky o jederné elektrárně (prezentuje i náš absolvent), které Vás mohou při dalším vzdělávání obohatit:
     Schéma jaderné elektrárny a přeměna energií
     Primární okruh Jaderných elektráren
     Sekundární okruh Jaderných elektráren
     Elektrické části Jaderných elektráren
     Řízení provozu reaktorového bloku


Přednášky o energetice

logo_Skupina_ČEZ

Aktuální dění v energetice očima odborníků a osobností ze Skupiny ČEZ, a.s. Najděte si čas na zajímavé přednášky a jako náhradu za prezenční přednášky na půdě středních škol a univerzit se snaží alespoň část přednášek a prezentací přesunout do online světa. Níže naleznete odkazy na již hotové přednášky. Další přednášky připravují a budou brzy k dispozici. Doporučujeme proto web pravidelně sledovat :).
Více: Web Skupiny ČEZ, a.s.